Skillnad mellan versioner av "Ordlista"
Från Dagispedia
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Rapid (diskussion | bidrag) (hej mama!) |
Rapid (diskussion | bidrag) |
||
| Rad 6: | Rad 6: | ||
! style="background:#ff6600;" |Förklarking | ! style="background:#ff6600;" |Förklarking | ||
|- | |- | ||
|sesjuen|| | |sesjuen||Tre ord i ett, eller en maträtt | ||
|- | |- | ||
|sdansa|| | |sdansa|| | ||
|- | |- | ||
|aääple|| | |ckurri||Helgardering till stavning av curry eller kurri | ||
|- | |||
|aääple||Sånt som på knappen | |||
|- | |- | ||
|ftylla|| | |ftylla|| | ||
|- | |- | ||
|bryggla|| | |bryggla||Sätter master on eller slave off | ||
|- | |- | ||
|lonoll|| | |lonoll||Ett av de fina orden utan siffra | ||
|- | |- | ||
|kött|| | |kött|| | ||
Versionen från 29 juli 2009 kl. 21.07
Sorterad enligt braighet, eller från det ordigaste ordet till det oordigaste.
| Ord | Förklarking |
|---|---|
| sesjuen | Tre ord i ett, eller en maträtt |
| sdansa | |
| ckurri | Helgardering till stavning av curry eller kurri |
| aääple | Sånt som på knappen |
| ftylla | |
| bryggla | Sätter master on eller slave off |
| lonoll | Ett av de fina orden utan siffra |
| kött |