Skillnad mellan versioner av "Ordlista"
Från Dagispedia
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Rapid (diskussion | bidrag) |
|||
| Rad 21: | Rad 21: | ||
|- | |- | ||
|ftylla|| se [[lo0]] | |ftylla|| se [[lo0]] | ||
|- | |||
|- | |||
|asisk|| En som har ögonen tätt ihop | |||
|- | |- | ||
|fetsh||måste vara rätt, gällar inte kukar | |fetsh||måste vara rätt, gällar inte kukar | ||
Versionen från 19 december 2009 kl. 21.43
Sorterad enligt braighet, eller från det ordigaste ordet till det oordigaste.
| Ord | Förklarking |
|---|---|
| sesjuen | Tre ord i ett, eller en maträtt |
| grlilar | Det man gör med eightbits |
| ordlista | en lista med ord |
| sdansa | Sånt som carro gör för att underhålla någon |
| ckurri | Helgardering till stavning av curry eller kurri |
| förklarking | Nåt som används i en bra ordlista |
| aääple | Sånt som på knappen |
| ftylla | se lo0 |
| asisk | En som har ögonen tätt ihop |
| fetsh | måste vara rätt, gällar inte kukar |
| fyryser | när man *brr*:ar åt något otrevligt |
| bryggla | Sätter master on eller slave off |
| lonoll | Ett av de fina orden utan siffra |
| kött |